Kunta Kinte, vzpomínky na Gambii, rok 1997

09.01.2022

      Jsme takhle pluli na výlet. Loď, super oběd z darů moře. Blaho, legrace, výletnická atmosféra. Turisté se veselili, místní nás bavili.  Pluli jsme  oklikou do vesničky, která žije z hrdiny Kinteho. Nevím, jestli jste to četli nebo viděli seriál. Ale příběh vypráví  o klukovi  Kunta Kinte, který se narodil právě v Gambii. Údajně snil o studiu a univerzitě a byl dost chytrý na to, aby toho docílil, nicméně byl zajat a prodán do otroctví do Ameriky...

     Dovedete si představit, jak  vesnice žila duchem Kunta Kinteho.  Navštívili jsme místa, kde Kunta žil, batolil se, hrál si, jedl a chodil se modlit. Kunta kam se podíváš. Všude nás doprovázela halda dětí s nataženou ručkou, vychovávaná v duchu " Kunte je nejvíc". 

      My turisté jsme si osvěžovali příběh daného člověka, který to naprosto nechtěným příběhem dotáhl tak daleko, že o něm napsali knihu a natočili populární ságu. Vše se odehrávalo v duchu veselí a oslavy života. Až do chvíle, kdy nám oznámili, že navštívíme ještě jedno místo. Nalodili jsme se a odpluli kus dál. Na obzoru malý ostrov, kam jsme nemohli s tak velkou lodí připlout, tudíž jsme nahopsali na člunů a nevědomky se blížili na ostrůvek. Ještě jsme na palubě zakousli křupavého krabíka, aby nevystydl.

     Nad ostrůvkem bylo temno, na ostrůvku bylo temno. I vlny, které se opíraly do černých kamenů na břehu, byly  temné. Nevím, jak je to možné, ale nad tímhle ostrovem  visela deka smrti a někteří výletníci se rozhodli ani nevylodit. Železná pouta na skalách na břehu, na kamenech, všude, kde se dalo. Zbytky rezavých řetězů a zbytků háků, nedaleko ke zvukům plným nářků a bolesti.

     Tak tady shromažďovali otroky, které prodali do Ameriky. Čekali tu kolikrát týdny či měsíce. Někteří se nedočkali ani  vyplutí, protože když byl velký příliv, tak je to tu připoutané vlastně utopilo. Když půjdete doprostřed ostrova, najdete tam zříceninu pevnosti Fort James, což byla základna otrokářů. Sdělil nám, jako každou jinou informaci, průvodce.

      Turisté, nepřipraveni na temný okamžik, se nerozhodně začali procházet po místech s krvavou historií a prázdninový výlet se neočekávaně proměnil ve chvíle plné úzkosti a smutku z nemilosrdného místa pošramoceného hrubou rukou nelidského zacházení s lidským tělem a duší. A to Vám řeknu, bylo to tam cítit. Na zemi, ve vzduchu, všude. V tu chvíli už nešlo potlačit představy, co všechno se tu muselo dít a kdo na tomhle místě, kde právě stojíte, úpěl bolestí a nakonec podlehl. Takhle se učí historie. Na ten okamžik nezapomenu nikdy v životě.

      Ne nadarmo jsme ten večer  měli naplánovaný African Festival. To mě zachránilo.  Všechny mé bolestné myšlenky jsem s radostí odevzdala vibracím hlučného a extázi přivolávajícího bubenického sletu. 

     Byli jste vy na nějakém takovém místě? A? 


James Island byl v roce 2011 přejmenován na Kunta Kinteho ostrov. Jedná se o říční ostrůvek. Je zde zřícenina pevnosti Fort James, která byla významnou základnou otrokářů. Díky strategické poloze  byl střediskem obchodu také se zlatem a slonovinou.